غلامرضا هوايي، میزان مصرف انرژی در ایران را نگران‌کننده خواند و گفت: ایران با جمعیت یک درصد دنیا بیش از 4 درصد از میزان گاز دنیا را مصرف می‌کند که حدود 40 درصد از کل گاز مصرفی کشور در خانه‌ها مصرف می‌شود.
مدیرکل دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: تولید 600 میلیون مترمکعب گاز و بالغ بر 71 هزار مگاوات برق در کشور اتفاقات خوبی نیست و این در حالی است که سالیانه حدود 1.6 درصد نیز به مصرف انرژی کشور افزوده می‌شود.
وی با بیان اینکه اگر روند مصرف به همین منوال صورت پذیرد به طور قطع تا سال 1404 ایران به یک واردکننده بزرگ انرژی تبدیل می‌شود، گفت: حداقل در 14 سال گذشته هر جا حرفی از انرژی زده شده نگرانی‌های آن نیز بیان شده است، اما متاسفانه هنوز شهرداری‌ها درک مشخصی از مبحث 19 ندارند به همین دلیل قانونگذار دوباره بر رعایت این موضوع تاکید دارد.
مدیرکل دفتر امور مقررات ملی ساختمان افزود: اجرای مبحث 19 به یکسری ابزارهای ویژه‌ای نیاز دارد که داشتن یک متولی در استان‌ها از مهم‌ترین آن است. در حال حاضر آئین‌نامه انرژی به کمیسیون‌های ویژه در دولت رفته که نتیجه آن نصب برچسب انرژی بر روی ساختمان‌ها است که مجری آن نیز سازمان‌های نظام مهندسی خواهند بود.
هوایی اظهار کرد: اگر کسی تمامی مقررات مبحث 19 را رعایت کند درجه E می‌گیرد و از نظر سازمان نظام مهندسی ساختمان ساخته شده مشکل ندارد، اما اگر فردی بتواند طرح‌های خلاقانه اجرا کند درجه‌های بالاتری دریافت می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه این طرح می‌تواند در استان اصفهان اجرا شود و در این مسیر همکاری شهرداری‌ها لازم و ضروری است، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از مصالح ساختمانی غیر استاندارد هستند و خودشان باعث هدر رفت انرژی می‌شوند که باید مورد توجه قرار گیرد.